V petek, 23. septembra 2022,  smo ob Pomniku braniteljem slovenske zemlje na Cerju počastili  mednarodni dan miru in 95. obletnico ustanovitve protifašistične organizacije TIGR. Spomnili smo se tigrovcev, predanih primorskih domoljubov, ki so se pogumno uprli nasilni in krivični oblasti. Počastili smo spomin na vse, ki so med prvo svetovno vojno izgubili svoje življenje na goriškem krasu, ob besedi velikega rodoljuba, borca za mir in pravično družbo pa razmišljali o miru kot vrednoti,  za katero se moramo vedno boriti. Družili smo se na Cerju, ki ga je ponovno prizadel hud požar. Prav slednje nas sili tudi v razmislek o našem odnosu do narave.

V družbi več kot 400 mladih sta bila tudi veleposlanika Češke republike in Republike Poljske v Sloveniji, Njuni Ekscelenci Juraj Chmiel in Krzysztof Olendzki, s katerima so se dijaki, ambasadorji EP, pogovarjali v eni od delavnic. Drugi dijaki ter dijaki in učenci šol, vključenih v Mrežo Unesco pridruženih šol, pa so lahko izbirali kar med desetimi različnimi delavnicami (umetnostnozgodovinska, literarnozgodovinska, terenske vaje iz biologije, biološka botanična učna pot, orientacija, prevajalske delavnice v jezikih, ki se poučujejo na naši šoli, likovna, likovno-literarna, ter delavnica, v kateri so spoznavali ruski jezik). Mentorji so bili učitelji naše gimnazije.